DUYURULAR

Trakya hattında çalışan bölgesel trenler için son durak Halkalı istasyonudur.Sirkeci yönüne seyahat etmek isteyen yolcularımız Halkalı-Gebze hattında 13 Mart 2019 tarih itibariyle 15 dakika ara ile çalışmaya başlayan Marmaray dizileri ile ilave ücret ödeyerek, Halkalı Gar'dan aktarmalı olarak ulaşım sağlayacaktır.

 B1-GEBZE-HALKALI ARASI MARMARAY DURAKLARI

Gebze – Halkalı hattında toplam 41 istasyon bulunuyor.

İşte hattın güzergahı ve durakları; Halkalı, Mustafa kemal, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy,Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu,Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Gebze

444 82 33 TCDD MÜŞTERİ HİZMETLERİ 24 SAAT TREN DANIŞMA HİZMETİ VERMEKTEDİR.

TCDD ÇAĞRI MERKEZİ TLF.NO.
444 82 33
24 SAAT AÇIK DANIŞMA HİZMETİ
İSTANBUL SİRKECİ TLF. NO.
212 527 00 50
09:00 / 17:00 MESAİ GÜNLERİNDE
İSTANBUL HALKALI TLF. NO.
212 678 48 00 / 9336
08:00 / 18:00 MESAİ GÜNLERİNDE
İSTANBUL YURTDIŞI TRN.DNŞ.
212 520 65 75 / 7485
09:00 / 17:00 MESAİ GÜNLERİNDE

GİŞESİ AÇIK İSTASYONLARDAN YOLCULAR TREN HAREKETİNDEN 1 SAAT ÖNCE GELEREK BİLET SATIN ALMAK ZORUNDADIR,ALAMAYAN YOLCULARDAN TRENDE  TAM BİLET ÜCRETİ ÜZERİNDEN %100 CEZALI BİLET ÜCRETİ TAHSİL EDİLMEKTEDİR.

BÖLGESEL TRENLER İÇİN SATILAN BİLETLERDE YER NUMARASI UYGULAMASI VE YER BULMA GARANTİSİ YOKTUR.AYRICA BİR BAŞKA NEDENLE DAHİ OLSA, BİLET İADE VE DEĞİŞTİRME HAKKI YOKTUR.BİLETİ SATIN ALAN YOLCULAR BU ŞARTLARI KABUL ETMİŞ SAYILIR..

TCDD İNDİRİMLİ TARİFEDEN BİLET ALMAK İSTEDİĞİNİZDE GİŞE MEMURUNA YOLCULARINIZIN YAŞINI VEYA DOĞUM TARİHİNİ AÇIKÇA BELİRTMELİSİNİZ.

BÖLGESEL TREN BİLETLERİNİ SADECE SEYAHAT EDECEĞİNİZ GÜN İÇİNDE KULLANABİLİR VEYA SATIN ALABİLİRSİNİZ BU NEDENLE TREN HAREKET SAATİNDEN
 EN AZ 30 DAKİKA ÖNCESİNDE GİŞEDE HAZIR BULUNMANIZ GEREKMEKTEDİR.
AYRICA TREN HAREKET SAATİNE 3 DAKİKA KALA BİLET SATIŞI SONLANDIRILMAKTADIR..

BÖLGESEL TRENLERDE GİDİŞ<=>DÖNÜŞ TARİFELİ BİLETLER SEYAHATİN BAŞLANGIÇ TARİHİ VE BİR SONRAKİ GÜN İÇİN YANİ TOPLAMDA İKİ GÜN GEÇERLİDİR.DAHA UZUN SÜRELİ SEYAHATLER İÇİN SADECE TEK YÖN (GİDİŞ) BİLETİ TALEBİNDE BULUNMALISINIZ.      


 TCDD TARİFESİNDE ÖĞRENCİ İNDİRİMİ YERİNE BELİRLİ YAŞ ARALIKLARINA FARKLI İNDİRİMLER UYGULANMAKTADIR.BU NEDENLE 7-12 YAŞ ARALIĞI  %50 İNDİRİMLİ OLUP BİLET ALIRKEN BU YAŞ ARALIĞINDAKİ YOLCULARIMIZ İÇİN ÇOCUK BİLETİ TALEBİ YAPINIZ.AYRICA 13-26 YAŞ ARALIĞI GENÇLER İÇİN %20 İNDİRİM UYGULAMASINDAN YARARLANMAK İSTEDİĞİNİZDE GİŞE MEMURUNA GENÇ BİLETİ TALEBİNDE BULUNMALISINIZ..

LÜTFEN DİKKAT ÖNEMLİ BİLGİ

TCDD BÖLGESEL TRENLERİMİZ İÇİN SATILAN BİLETLERE YÖNETMELİK GEREĞİ 

ÜCRET İADESİ VE BİLET DEĞİŞİMİ YAPILMAMAKTADIR.

BİLGİ İÇİN YOLCU MÜDÜRLÜKLERİNE DANIŞABİLİRSİZ..


Bölgesel Tren Biletlerinin Geçerliği

 Bölgesel tren biletleri, yolculuk mesafesine bağlı olarak bölge, saat, gün ve sefer veya seferler bazında geçerlidir. Bölgesel tren seyahatlerinde fiziki bilet ibrazı zorunludur. Geçerlik süresi içinde kullanılmayan bölgesel tren biletleri ile ilgili yolcu herhangi bir hak talebinde bulunamaz.
Bölgesel tren biletleri tek yön bileti ise satıldığı gün, gidiş-dönüş bileti ise gidiş bileti satıldığı gün , dönüşü ertesi gün dahil geçerlidir.
Bölgesel tren biletini herhangi bir nedenle kaybeden veya ispat edemeyen yolcular tekrar ücretini ödeyerek yeni bir bilet almak zorundadır.TCDD taşımacılık bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Bisiklet Taşımaları

Sayın Yolcularımız;

Günümüz koşullarında çevreci, sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletlerin kullanımının özendirilmesi amacıyla, talepleriniz doğrultusunda Teşebbüsümüz kent içi ve şehirler arası trenlerde yolcu yanında taşımaya kabul edilecek bisiklet taşıma kuralları ve uygulama esasları yeniden düzenlenmiştir.

Buna göre;

Banliyö Trenleri ve Marmaray trenlerinde;

-Pazar ve milli bayram günleri hariç diğer günlerde yolcu yoğun saatler (zirve saatler) olan 07.00-09.00 ila 16.00-20.00 saatleri dışında bisikletler trenlerde, yolcu beraberinde küçük el bagajı kabul edilerek, taşıma için ayrıca bir ücret alınmadan taşınacaktır.
-Yolcu yoğun saatlerde ise trenlere kesinlikle bisiklet kabul edilmeyecektir.
-Yolcu yoğunluğu olmayan pazar günlerinde ve milli bayramlarda gün boyunca bisikletler taşımaya kabul edilecektir.
-Bisikletler tüm vagonlara kabul edilecek ve varsa bisiklet taşıması için ayrılan boşluklarda veya ara boşluklarda yolcu geçişini engellemeyecek şekilde taşınması gerekmektedir.
-Yolcu başına sadece bir adet bisiklet taşınmasına izin verilmektedir.
-Asansörlerde, yürüyen merdivenlerde, trenlerde ve trenlere iniş binişlerde kendilerine ve/veya diğer yolculara verilecek her türlü zarar ve ziyandan bisiklet sahibi sorumludur.
-Turnike olan bölgelerde bisiklet geçişleri engelli turnikelerinden yapılacaktır.
-Bisikletlerin trene yükleme, trende muhafaza ve trenden indirme işlemleri bisiklet sahibi tarafından yapılacaktır.
-Tesebbüsümüze, kendilerine ve/veya diğer yolculara verilecek her türlü zarardan bisiklet sahibi sorumludur.

YHT`lerde;

-YHT`lerde el bagajları için ayrılmış bölmeye sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler,yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilecek, yolcusu beraberinde ücretsiz taşınmaktadır.
– YHT`lerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına kesinlikle izin verilmemektedir.

Anahat ve Bölgesel Trenlerde;

Sadece tren teşkilatında furgon veya furgon bölmesi olan trenlerde, katlanamayan bisikletler yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilecek, ücretsiz taşınmaktadır.
-Teşkilatında furgon olmayan trenlerde, bagaj bölmesine sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler, yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilecek, ücretsiz taşınmaktadır.
Bu trenlerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına kesinlikle izin verilmemektedir.
-Yolcu başına sadece bir adet bisiklet taşınmasına izin verilmektedir.
-Tren teşkilatında furgon veya furgon bölmesi olan trenlerde, katlanamayan bisikletlerin açık hali ile sığmasının mümkün olmadığı durumlarda tekerlerinin ve pedallarının sökülerek boyutunun yolcu tarafından küçültülmelidir.
-Tüm trenlerde, bisikletlerin trene yükleme, indirme işleri, trende muhafazası, yolculara rahatsızlık vermeyecek ve yolcu geçişlerini engellemeyecek ve emniyetli şekilde olması sağlanacaktır.
-Bisiklet sahipleri kendilerine ve/veya diğer yolculara verdiği her türlü zarardan sorumludur.

TCDD trenlerde bisiklet taşıma şart ve koşullaırnı değiştirme hakkını saklı tutar.

TCDD İNDİRİMLİ BİLET ALMAK İÇİN GEÇERLİ BELGE ÖZELLİKLERİ

Gaziler  ve Şehit Yakınları

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait  gazi kartları eş ve 25 yaşını doldurmamış çocukları ve Şehitlerin  Eşleri, Anne ve Babaları ve yetimleri  içinde aynı  şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait Gazi Eşi ve Gazi Çocuğu Gazi Yakını Kartları geçerlidir. Diğer Belgeler ( SGK Müdürlüğü Gazi ve Şehit yakını kartları Gazi Derneği, Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve diğer kartlar ) geçersizdir.

Engelliler

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığınca verilen Engelli Kimlik Kartları,
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen Engelli Kimlik Kartları,
Engelli oranı bulunan Nüfus Hüviyet Cüzdanları geçerli belge olarak kabul edilecektir.
Engelli Refakatçileri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait Engelli Kimlik Kartı üzerinde  ULAŞIMDA REFEKATÇİ HAKKI VARDIR ibaresi varsa  kendisi ve refakatçisi ücretsizdir. Diğer belgeler ( Hastane Heyet Raporu, Yurt Dışından alınan Engelli Raporları ) geçersizdir.
Çalışan TSK Personeli

TSK kartı veya kimliği varsa sadece çalışanın kendisine %20 indirimlidir. ( Eş, Anne, baba, çocuk ve emeklisi için geçersizdir.) Ve Ayrıca  TSK İşçisine indirim uygulanmamaktadır.

Çalışan Öğretmenler

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı veya bu bakanlık tarafından onaylanmış her derece ve türdeki resmi ve özel okullarda çalışan öğretmenler  Belge veya Üniversitede göreli Profesör, Doçent, Öğretim Görevlisi belgesi varsa sadece kendisine % 20 indirimlidir. (Emekli Öğretmen, Dershane öğretmeni ve diğer öğretmen kartları öğretmen evi kartları geçersizdir. )


Basın İndirimi
Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'den temin edilen; Yerli ve Yabancı Sarı Basın Kartı  %20 indirimlidir. Diğer basın kartları tam ücret öder.
Evcil Hayvan

Küçük Kafes İçerisinde ( Kuş, Kedi ve Kaniş Cinsi Küçük  Köpek ) ve Aşı Kartı Muayene süresi 6 ayı geçmemek üzere evcil hayvanlar için % 50 indirim uygulanır.Diğer evcil hayvanlar ve büyük köpekler, kafes içerisinde olsa dahi trene alınmamaktadır.


Devlet Sporcusu

5774 Sayılı Kanunun 8. Maddesi gereğince sadece “Aile ve Sosyal Politalar Bakanlığının vermiş olduğu Devlet Sporcusu "


BagajTarifesi

YHT Trenlerinde:Ticari mahiyette olmayan ve tamamının toplam ağırlığı 30 kg. `ı geçmeyen,    - 65x50x35 cm. ebatlarını geçmeyen 1 parça veya, - 55x40x23 cm ebatlarını geçmeyen 2 parça veya, - Tren içerisinde baş üstünde bulunan bagaj bölümüne sığacak ölçülerde sporcu çantaları kişi başı iki parça, eşyalarını trenlerde el bagajı (kabin bagajı) olarak ücretsiz taşıyabileceklerdir. Yukarıda belirtilen miktarın dışında yine aynı ölçülere sahip olmak kaydı ile yolcu yanında bulunan ilave bagajlar parça başına 10. 00 TL ücrete tabidir. Ücretli dahi olsa yukarıda belirtilen ebatlarda taşınacak valiz sayısı orta boy valizlerde iki, küçük boy valizlerde üç adetten fazla olamaz. Ayrıca yukarıda belirtilen ölçülerden daha büyük boy (battal boy ) valizlerden birinci valiz için 10.00 TL fix ücret, 2. parça battal boy valiz için 30 TL fix ücret alınır. Yüksek Hızlı Trenlere kabul edilecek Battal boy valiz sayısı kişi başı iki adetten fazla olamaz.

YHT Kontrol noktalarında ve istasyonlarda ebat ve ağırlıkları uymayan (battal boydanbüyük valiz ve eşyalar), yetersiz ambalajı olan, diğer yolcuları rahatsız edecek veya eşyalarına zarar verecek nitelikteki akar, kokar vb. el bagajları, yolcuların vagon içindeki geçişlerini, trenlerden emniyetle iniş binişleri tehlikeye sokacak nitelikteki eşyalar ( halı, torba, çuval, beyaz eşya vb. ), trenlere kesinlikle kabul edilmeyecektir.
TCDD BİLET İNDİRİMLERİNDE  AY'A  VEYA GÜNE BAKILMAKSIZIN YILA DAYALI İNDİRİMLER UYGULANIR VE NÜFUS KAĞIDINDAKİ BİLGİLER ESAS ALINIR..
 
2018 YILI İNDİRİMLERİ İÇİN GEÇERLİ YAŞ ARALIĞI VE DOĞUM TARİHLERİ

7- 12 YAŞ ÇOCUK İNDİRİMİ  %50: 2006 - 2007 - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 doğum tarihli olanlar     
13-26 YAŞ GENÇ İNDİRİMİ %20 :  1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002 - 2003  - 2004 - 2005 doğum tarihli olanlar..                                          
60 YAŞ İNDİRİMİ %20    : 1954  - 1955 - 1956 – 1957 - 1958 doğum tarihli olanlar..
65 YAŞ İNDİRİMİ %50    : 1953 -1952 - 1951 - 1950 - 1949 - 1948 - 1947 - 1946 - ve altı doğum tarihliler için geçerlidir.   

EL BAGAJLARI HAKKINDA BİLGİ ALMADAN YOLA ÇIKMAYIN...

Küçük El Bagajı (Kabin Bagajı)

Trenlere ,sadece yolcu yanında küçük el bagajı (kabin bagajı) ile furgon vagon bulunan trenlerde yolcu yanında fazla eşya aşağıdaki şartlarda taşımaya kabul edilir.

10. 02. 2015 tarihinden itibaren ;

1. Teşebbüsümüz trenlerinde geçerli bileti olan yolcular yanlarında kendi denetim ve sorumluluğunda olmak kaydıyla;
YHT Trenlerinde:
Ticari mahiyette olmayan;
65x50x35 cm. ebatlarını geçmeyen 1 parça veya,
55x40x23 cm ebatlarını geçmeyen 2 parça veya,
Tren içerisinde baş üstünde bulunan bölüme sığacak ölçülerde sporcu çantaları( kişi başı iki parça),
trenlerde el bagajı (kabin bagajı) olarak kabul edilerek aşağıdaki taşıma şartlarına göre ücretsiz taşınır.
Yukarıda sınıflandırılan eşyaların yolcu başına tamamının toplam ağırlığı yolcu başına 30 kg. `ı geçemez.
Yukarıda belirtilen miktarın dışında yine aynı ölçülere sahip olmak kaydı ile yolcu yanında bulunan ilave bagajlar parça başına 10. 00 TL ücrete tabidir. Ücretli dahi olsa yukarıda belirtilen ebatlarda taşınacak valiz sayısı orta boy valizlerde iki, küçük boy valizlerde üç adetten fazla olamaz.
Ayrıca yukarıda belirtilen ölçülerden daha büyük boy (battal boy ) valizlerden birinci valiz için 10.00 TLsabit ücret, 2. parça battal boy valiz için 30 TL sabit ücret alınır. Yüksek Hızlı Trenlere kabul edilecek Battal boy valiz sayısı kişi başı iki adetten fazla olamaz.
Anahat ve Bölgesel Trenlerde:
Ticari mahiyette olmayan ;
80x55x30 cm ebatlarında 1 parça battal boy veya,
65x50x35 cm. ebatlarını geçmeyen 1 parça veya,
55x40x23 cm ebatlarını geçmeyen 2 parça, eşyalarını
trenlerde el bagajı (kabin bagajı) olarak kabul edilerek aşağıdaki taşıma şartlarına göre ücretsiz taşınır.
Yukarıda sınıflandırılan eşyaların yolcu başına tamamının toplam ağırlığı yolcu başına 30 kg. `ı geçemez.
İlave olarak taşınacak Bagaj Ücreti, tarifesine göre gidilecek mesafe ve eşyanın tahmini ağırlığına göre hesaplanıp ayrıca tahsil edilecektir.
2. YHT Kontrol noktalarında ve istasyonlarda ebat ve ağırlıkları uymayan (battal boydan büyük valiz ve eşyalar), yetersiz ambalajı olan, diğer yolcuları rahatsız edecek veya eşyalarına zarar verecek nitelikteki akar, kokar vb. el bagajları, yolcuların vagon içindeki geçişlerini, trenlerden emniyetle iniş binişleri tehlikeye sokacak nitelikteki eşyalar ( halı, torba, çuval, beyaz eşya vb. ), trenlere kesinlikle kabul edilmeyecektir.
3. El bagajları, biletinizde belirtilen seyahat edilen alanının (pulman, kuşetli, yataklı vb. ) üst kısmına isabet eden ve bir yolcuya tahsis edilen bölmeyi taşmayacak şekilde veya trenlerde bagaj koymak için ayrılan yerlerde olmalıdır. Tüm el bagajlarının; el çantası, valiz, bavul, sepet, kutu içerisinde bulundurulması zorunludur.
4. Tren üstünde yapılacak kontrollerde , yukarıdaki maddelerde yazılı özelliklere ve kurallara uyulmadığının tespiti halinde yetkililer tarafından uyarı yapılarak gerekli tedbirler alınmalıdır.Alınmadığı takdirde seyahatinizden men edilecek ve TCDD tarafından hiçbir şekilde (bilet ücreti dahil)ücret iadesi yapılmayacaktır.
5. Sadece teşkilatına furgon veya furgon bölmeli vagon verilen trenlerde, yolcu başına beş parçayı ve her bir parçanın ağırlığı 30 kg. geçmeyecek nitelikte olan yolcu yanındaki fazla eşya, ücret karşılığında biletinizle bağlantılı olarak işlem yapılarak, taşımaya kabul edilecektir. Taşımaya kabul edilecek eşyalarda, bilet üzerinde bulunan ismin, eşya üzerinde de tarafınızdan yazılmış olması gerekmektedir. Aksi halde eşyalar taşımaya hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.
6. Anahat ve bölgesel trenlerde yukarıda belirtilen taşıma kurallarına aykırı olarak yolcu kendine ayrılmış yerin haricinde belirtilen ölçülerin dışında ilave olarak büyük koli, torba vb. nitelikte bir eşya ile trene binmiş ise bu durumdaki yolcudan trende el bagajlarını taşımaya mani bir durumun bulunmaması halinde bagajlar için gidilecek mesafe ve eşyanın ağırlığına bağlı olarak ücret tahsil edilecektir. Aksi takdirde 4. madde hükümleri uygulanacaktır.
7. Trenlerde ,ebatları uygun olmak şartıyla sağlığınızla alakalı ve diğer yolculara rahatsızlık vermeyecek şekil ve ebatta, sağlık ekipmanları (solunum cihazı vb. ) ücretsiz taşınabilir.
8. Kontrol noktalarında ve trenlerde, yanınızda bulunan el bagajlarında şüpheli ve tehlikeli bir durum tespit edilirse görevli personel veya emniyet makamları tarafından el bagajı aramaya tabii tutulabilir ve trene binişiniz, seyahatiniz engellenebilir. Böyle durumlardaTCDD personelinin ve emniyet birimlerinin her türlü ikaz ve direktiflerine uymakla yükümlüsünüz. Emniyet makamlarınca seyahatinizin devamına izin verilmediği takdirde seyahatiniz ile ilgili herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır.
9. El bagajlarından dolayı başkalarına verilen her türlü zarar ve ziyandan sorumlu eşya sahibi sorumludur. Tren üstünde el bagajından dolayı bir olayın vuku bulması halinde zarara uğradığını belirten tarafın talebi halinde görevli personel tarafından tarafların kimlik bilgilerini de içeren bir tutanakla durum tespit edilecek ve düzenlenecek tutanakta tarafların, görevli personelin imzası bulunacaktır. Taraflardan birinin tutanağı imzalamaktan imtina etmesi halinde bu husus tutanakta ayrıca belirtilecektir. Bu şekilde düzenlenecek tutanaklar adli makamlara usulünce intikali sağlanır.
10. Furgon veya furgon bölmeli vagon verilen trenlerde, taşımaya kabul edilecek eşyalarda yetersiz ambalajı olan, diğer eşyalara zarar verecek nitelikteki akar, kokar vb. nitelikteki eşyalar ile taşınması suç teşkil eden eşyalar taşımaya kabul edilmeyecektir. Taşınması suç teşkil eden eşyalar hakkında 8. maddede belirtilen işlemler yapılacaktır.
11. El bagajları ve fazla eşya, y trene tehir verdirmeden indirilip bindirilecektir. Eşyanın indirilip bindirilmesi sırasında meydana gelebilecek her türlü zarar ve ziyandan eşya sahibi mesuldür.
12. Trenlerde tahsil edilen bagaj ücreti hiçbir şekilde iade edilmez.
Saygıyla Duyurulur.
YHT’de bagajları ile seyahat edecek olan yolcularımızın, bagaj taşıma kurallarını dikkate almalarını rica eder, iyi yolculuklar dileriz.

2 yorum:

 1. Uzunköprü-İstanbul treni furgonlu mudur? Eğer öyleyse valiz taşıyabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Furgon yoktur..Kişi başı 30kg geçmeyecek şekilde;
   Ticari mahiyette olmayan ;
   80x55x30 cm ebatlarında 1 parça battal boy veya,
   65x50x35 cm. ebatlarını geçmeyen 1 parça veya,
   55x40x23 cm ebatlarını geçmeyen 2 parça, eşyalarını ücretsiz taşıyabilirler..

   Sil

YORUMLARINIZ EDİTÖR ONAYINDAN SONRA YAYINLACAKTIR,İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER..